Jau seniai pastebėjome, kad tiek Facebook, tiek kituose socialiniuose tinkluose esantiems žmonėms kyla vis didesnis poreikis saugesniam bendravimui. Vis daugiau žmonių abejoja tokių korporacijų, kaip Facebook, Google ar Twitter siūlomos programinės įrangos saugumu. Tam antrina ir tai, kad didžiosios bendravimo platformų kompanijos bendradarbiauja su įvairių valstybių saugumo institucijomis, kurių, kaip žinia, yra begalė. Vien Lietuvoje, net 9 tarnybos gali jus sekti, pasiklausyti jūsų pokalbių ir skaityti jūsų susirašinėjimus be jūsų žinios, o kai kurios net ir be teismo sprendimo! Būtent todėl Tauta.lt nusprėndė suteikti tautiečiams galimybę bendrauti saugiau ir laisviau, tai tapo vienu iš Tauta.lt vykdomų projektų.

Po ilgų mėnesių tyrinėjimų, įvairių bendravimo ir šifravimo protokolų analizavimo, bei testavimo, buvo pasirinktas Matrix protokolas ir imtąsi pirmojo viešo Matrix serverio Lietuvoje diegimui.

Matrix protokolo logotipas

Matrix protokolas (www.matrix.org) yra atviro kodo (Open Source) ir šifravimui naudoja saugiausią šiuo metu esantį “double ratchet”, visapusio (End-to-End) šifravimo algoritmą, paremtą Signal protokolu ir pritaikytą tiek tiesioginiam susirašinėjimui (1-1), tiek grupiniams pokalbiams. Jis siūlo daugiau galimybių nei kiti panašaus tipo protokolai, jį galima plėsti, įdiegti įvairias integracijas ir jo vartotojo sąsaja yra sąlyginai patogi. Šį protokolą savo komunikacijoms pasirinko daugybė kompanijų, pavyzdžiui Mozilla ar KDE. Taip pat valstybinių institucijų, pavyzdžiui Prancūzijoje, virš 5 milijonų valdininkų bendrauja naudodami šį protokolą, o vos prieš keletą mėnesių jį pasirinko ir Vokietijos karinės pajėgos.

Matrix protokolas veikia kliento – serverio principu. Tai reiškia, kad vartotojai turi naudoti klientą (tam tikrą programą), kuri jungiasi prie pasirinkto Matrix serverio (kliente reikia nurodyti serverio adresą prie kurio norima prisijungti). Klientų programų yra įvairių, bet pati populiariausia ir daugiausia galimybių turinti vadinasi “Element” (Element.io).

Reklama
Pagrindinio Matrix kliento “Element” logotipas

Ji veikia mobiliuose įrenginiuose, plančetėse, kompiuteriuose, įvairausiose operacinėse sistemose. Taip pat yra ir interneto naršyklėms skirta Element versija.

Prisijungę prie mūsų Matrix serverio (serverio adresas: https://matrix.tauta.lt) galėsite bendrauti ten esančiuose pokalbių kanaluose arba susikurti savo kanalą ir užšifruoti jame esančius pokalbius (jei šifravimą įjungsite, jo tam kanalui išjungti nebeišeis). Galėsite skambinti vieni kitiems, arba savo kanale vesti vaizdo konferencijas saugiu, užšifruotu interneto ryšiu.

Šiuo metu projektas įžengia į bandomąją stadiją ir pradeda veikti vieša registracija, tad jei pavargote nuo Facebook blokavimų ar norite su savo draugais, kolegomis, arba tarp savo organizacijų narių bendrauti saugiai tiek susirašinėdami, tiek skambindami, siūlome jums susikurti paskyrą Lietuvių Tautai skirtame nemokamame Matrix serveryje.

Tai padaryti rekomenduojame kompiuterio naršyklėje įvedus šį adresą, kuris atidarys Element Web klientą (Element naršyklėje): https://pokalbiai.tauta.lt
Tai yra mūsų rekomenduojamas klientas, kuris yra stabiliausias, kurio didelė dalis išversta į Lietuvių kalbą, ir kuris palaiko daugiausia Matrix funkcijų. Jis geriausiai veikia Google Chrome arba Mozilla Firefox naršyklėse.

Sukurti paskyrą yra labai paprasta. Jums reikės nurodyti savo sugalvotą vartotojo vardą, paskyros slaptažodį (jį įvesti 2 kartus) ir el. pašto adresą, kuris yra naudojamas tik paskyros slaptažodžio pakeitimui jį užmiršus. Paspaudus “Registruotis” jūsų nurodytu el. pašto adresu bus išsiųstas registracijos/el. pašto patvirtinimo laiškas. Jame bus nuoroda, kurią jums reikės paspausti, norint užbaigti registraciją. Atkreipkite dėmesį, kad patvirtinimo laiškas gali būti nusiųstas į “spam” (brukalų) katalogą arba priskirtas “promotions”, “social” ar kuriai nors kitai kategorijai, tad jei nerandate šio laiško pagrindiniame el. pašto kataloge (INBOX), patikrinkite kitus katalogus ir laiškų kategorijas.

Matrix protokolas ir jo pagrindinis klientas “Element” turi daugybę saugumo funkcijų, kurių neturi kitos panašios platformos. Viena jų, tai šifruotų žinučių apsauga. Šifruotos žinutės yra apsaugotos šifravimo raktais, tad norint, kad jos būtų rodomos prisijungus prie savo paskyros iš kito įrenginio, arba naujame seanse, reikia įgalinti šifravimo raktų atsargines kopijas, nustatant šifruotų žinučių atgavimo slaptafrazę. Tai jūsų paprašys padaryti pati sistema, vos tik pirmą kartą prisijungsite prie šifruotų kambarių arba privačių pokalbių (kurie visi yra šifruojami). Nustatant atgavimo slaptafrazę, jums taip pat bus suteiktas atsarginės kopijos raktas, kurį galėsite nusirašyti arba išsaugoti jo failą kompiuteryje. Jis naudojamas užmiršus atgavimo slaptafrazę, norint atgauti priėjimą prie užšifruotų žinučių. Taip pat šioje platformoje yra įdiegta saugumo funkcija leidžianti patvirtinti kiekvieną pašnekovą atskirai ir t.t. Taigi, jei naudositės šifravimu, jums reikės nustatyti ir įsiminti 2 skirtingus slaptažodžius – paskyros slaptažodį ir atgavimo slaptafrazę. Saugumo lygis čia yra itin aukštas ir svarbiausia, kad saugumo funkcijų nustatymas nėra sudėtingas.

Kiti Matrix klientai. Juose prisijungiant/registruojantis reikės nurodyti mūsų Matrix serverio adresą (https://matrix.tauta.lt), pasirenkant “Other/Custom Server Options”:

Element – Android telefonams;
Element – Apple iOS telefonams ir kitiems mobiliems Apple įrenginiams;
Element – Windows 10 operacinei sistemai (tik 64-ių bitų);
Element – Apple kompiuteriams (MacOS).

Svarbiausios nuorodos, kurias verta įsiminti:
Tauta.lt Matrix serverio adresas: https://matrix.tauta.lt
Tauta.lt Element Web – Matrix klientas naršyklėje: https://pokalbiai.tauta.lt

Matrix projektas yra nuolat atnaujinamas, kaip ir visos šio protokolo klientų programėlės. Jis progresuoja itin sparčiai ir ateityje jame bus dar daugiau galimybių saugiam, laisvam, nesuvaržytam ir necenzūruojamam bendravimui.

matrix.Tauta.lt – Išlaisvinkite savo bendravimą!

Reklama

RAŠYTI ATSAKYMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia