Britanijos Mokslinės Pandeminio Gripo Elgesio Grupės nariai (angl. Scientific Pandemic Influenza Group on Behaviour) išreiškė apgailestavimą dėl „neetiškų“ metodų, naudotų kovojant su Covid krize, ir pripažino, kad jie turėtų būti laikomi „totalitariniais“.

Komiteto, raginusio naudoti baimę siekiant kontroliuoti žmonių elgesį Covid pandemijos metu, mokslininkai pripažino, kad jų darbas buvo „neetiškas“ ir „totalitarinis“.

Mokslinės Pandeminio Gripo Elgesio Grupės (angl. SPI-B) nariai, naujoje knygoje apie psichologijos vaidmenį valdžios reakcijoje į Covid-19, išreiškė apgailestavimą dėl tokios taktikos.

Grupė praėjusių metų kovą perspėjo, kad ministrai turi padidinti „pastebimą asmeninės grėsmės lygį“ dėl „Covid-19“, nes „nemaža dalis žmonių vis dar nesijaučia pakankamai asmeniškai įbauginti“.

Reklama

Komandos psichologas Gavinas Morganas sakė: „Akivaizdu, kad baimę naudoti kaip kontrolės priemonę nėra etiška. Naudojant baimę, dvelkia totalitarizmu. Tai nėra etinė pozicija jokiai šiuolaikinei valdžiai. Iš prigimties esu optimistiškas žmogus, tačiau visa tai man suteikė pesimistiškesnį požiūrį į žmones “.

Vyriausybė sulaukė kritikos pliūpsnio ir buvo apkaltinta pakėlusi pandemijos grėsmę, kad pateisintų uždarymus (angl. lockdowns) ir priverstų visuomenę jų laikytis.

Šį teiginį ketinama išnagrinėti būsimame visuomenės tyrime dėl reakcijos į pandemiją.

SPI-B yra vienas iš pakomitečių, konsultuojančių Mokslinę Ekstremalių Situacijų Patariamąją Grupę (angl. SAGE), kuriai vadovauja vyriausiasis mokslinis patarėjas seras Patrickas Vallance’as.

Vienas SPI-B mokslininkų sakė: „2020-ųjų metų Kovą valdžia buvo labai susirūpinusi dėl reikalavimų laikymosi ir manė, kad žmonės nenorės būti uždaryti. Buvo diskutuojama apie baimę, kurios reikia norint, kad būtų paskatintas reikalavimų laikymasis, ir buvo priimti sprendimai, kaip sustiprinti baimę. Toks mūsų baimės panaudojimo būdas yra distopinis”.

„Baimės naudojimas tikrai buvo etiškai abejotinas. Tai buvo tarsi keistas eksperimentas. Galų gale tai turėjo priešingų pasekmių, nes žmonės tapo pernelyg išsigandę“.

Kitas SPI-B narys sakė: „Psichologiją galėtumėte pavadinti ‘proto kontrole’. Toks yra mūsų darbas… aišku, mes stengiamės ir darome tai iš pozityvios pusės, bet tai praeityje buvo panaudota nedorai“.

Jis perspėjo, kad „žmonės naudoja pandemiją, norėdami pagriebti daugiau galios ir ‘važiuoti’ per dalykus, kurie nenutiktų kitomis sąlygomis… Turime būti labai atsargūs dėl įsėlinančio autoritarizmo“.

Steve’as Bakeris, Konservatorių parlamentarų Covido Atsigavimo Grupės (angl. Covid Recovery Group) pirmininko pavaduotojas, sakė: „Jei tiesa, kad valstybė priėmė sprendimą gąsdinti visuomenę, kad ji laikytųsi taisyklių, tai kelia itin rimtų klausimų apie visuomenę, kuria mes norime tapti.”

„Jei atvirai, ar bijau, kad šiandieninė valdžios politika palaiko totalitarizmo įsišaknijimą? Taip, žinoma, kad taip.“

Reklama

RAŠYTI ATSAKYMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia