Jau seniai pastebėjome, kad tiek Facebook, tiek kituose socialiniuose tinkluose esantiems žmonėms kyla vis didesnis poreikis saugesniam bendravimui. Vis daugiau žmonių abejoja tokių korporacijų, kaip Facebook, Google ar Twitter siūlomos programinės įrangos bendravimui saugumu. Tam antrina ir tai, kad didžiosios bendravimo platformų kompanijos bendradarbiauja su įvairių valstybių saugumo institucijomis, kurių, kaip žinia, yra begalė. Vien Lietuvoje, net 9 tarnybos gali jus sekti, pasiklausyti jūsų pokalbių ir skaityti jūsų susirašinėjimus be jūsų žinios, o kai kurios net ir be teismo sprendimo! Būtent todėl Tauta.lt nusprėndė suteikti tautiečiams galimybę bendrauti saugiau ir laisviau, tai tapo vienu iš Tauta.lt vykdomų projektų.

Po ilgų mėnesių tyrinėjimų, įvairių bendravimo ir šifravimo protokolų analizavimo, bei testavimo, buvo pasirinktas Matrix protokolas ir imtąsi pirmojo viešo Matrix serverio Lietuvoje diegimui.

Matrix protokolo logotipas

Matrix protokolas (www.matrix.org) yra atviro kodo (Open Source) ir šifravimui naudoja saugiausią šiuo metu esantį “double ratchet”, visapusio (End-to-End) šifravimo algoritmą, paremtą Signal protokolu ir pritaikytą tiek tiesioginiam susirašinėjimui (1-1), tiek grupiniams pokalbiams. Jis siūlo siūlo daugiau galimybių nei kiti panašaus tipo protokolai, jį galima plėsti, įdiegti įvairias integracijas ir jo vartotojo sąsaja yra sąlyginai patogi. Šį protokolą savo komunikacijoms pasirinko daugybė kompanijų, pavyzdžiui Mozilla ar KDE. Taip pat valstybinių institucijų, pavyzdžiui Prancūzijoje, virš 5 milijonų valdininkų bendrauja naudodami šį protokolą, o vos prieš keletą mėnesių jį pasirinko ir Vokietijos karinės pajėgos.

Matrix protokolas veikia kliento – serverio principu. Tai reiškia, kad vartotojai turi naudoti klientą (programą), kuri jungiasi prie Matrix serverio. Klientų programų yra įvairių, bet pati populiariausia ir daugiausia galimybių turinti yra vadinama “Riot” (Riot.im).

Riot.im – populiariausias Matrix klientas

Ji veikia mobiliuose įrenginiuose, plančetėse, įvairiose operacinėse kompiuterių sistemose.

Prisijungę prie mūsų Matrix serverio (serverio adresas: https://matrix.tauta.lt) galėsite bendrauti ten esančiuose pokalbių kanaluose arba susikurti savo kanalą ir užšifruoti jame esančius pokalbius (jei šifravimą įjungsite, jo tam kanalui išjungti nebeišeis). Galėsite skambinti vieni kitiems, arba savo kanale vesti vaizdo konferencijas saugiu, užšifruotu interneto ryšiu.

Šiuo metu projektas įžengia į bandomąją stadiją ir pradeda veikti vieša registracija, tad jei pavargote nuo Facebook blokavimų ar norite su savo draugais, kolegomis, arba tarp savo organizacijų narių bendrauti saugiai tiek susirašinėdami, tiek skambindami, siūlome jums susikurti paskyrą Lietuvių Tautai skirtame nemokamame Matrix serveryje.

Tai padaryti rekomenduojame kompiuteriu, naršyklėje įvedus šį adresą, kuris atidarys Riot Web klientą (Riot naršyklėje): https://riot.tauta.lt
Tai yra mūsų rekomenduojamas naudoti klientas, kuris yra stabiliausias, kurio didelė dalis išversta į Lietuvių kalbą, ir kuris turi daugiausia funkcijų. Jis geriausiai veikia naudojant Firefox ir Chrome naršykles.

Kiti Matrix klientai. Juose prisijungiant/registruojantis reikės nurodyti mūsų Matrix serverio adresą (https://matrix.tauta.lt), pasirenkant “Other/Custom Server Options”:

Riot.im – Android telefonams (pagrindinė versija);
RiotX – Android telefonams (nauja versija, dar nepalaikanti skambinimo ir kitų funkcijų);
Riot.im – Apple iOS telefonams ir kitiems mobiliems Apple įrenginiams;
Riot.im – Windows 10 operacinei sistemai (tik 64-ių bitų);
Riot.im – Apple kompiuteriams (MacOS).

Svarbiausios nuorodos, kurias verta įsiminti:
Tauta.lt Matrix serverio adresas: https://matrix.tauta.lt
Tauta.lt Riot Web klientas naršyklėje: https://riot.tauta.lt

Matrix projektas yra nuolat atnaujinamas, kaip ir visos šio protokolo klientų programėlės. Jis progresuoja itin sparčiai ir ateityje jame bus dar daugiau galimybių saugiam, laisvam, nesuvaržytam ir necenzūruojamam bendravimui.

matrix.Tauta.lt – Išlaisvinkite savo bendravimą!

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
Įveskite savo vardą